Pro vaše pohodlí při výběru nemovitostí používá náš web cookies. Dalším používáním těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas. Rozumím

Rady pro vás

Vítejte na našem blogu plném praktických rad a dalších informací spojených s koupí či pronájmem nemovitostí. Společnost PSN je přesvědčena, že maximální otevřenost vůči klientům přispěje ke kultivaci realitního trhu v České republice.

Pokud byste potřebovali jakékoliv další informace, neváhejte se na nás obrátit.

Ceny bytů opět rostou

Centrální banka odhaduje meziroční růst o čtyři až pět procent. Zatím platí, že průměrné tržní ceny bytů i rodinných domů jsou nižší než před krizí. Ale předkrizové hladině se výrazně přibližují. Chuť lidí investovat do bydlení podporují levné hypotéky.

Ekonomika roste nejrychlejším tempem za posledních šest let, nezaměstnanost klesá, mzdy rostou a hypotéky nebyly v Česku ještě nikdy tak výhodné jako nyní. Byty proto dnes kupují i lidé, kteří na hypotéku ještě donedávna nedosáhli. A přibývá i těch, kteří investují do bytu jen proto, aby ho následně pronajali. Vyšší poptávka způsobuje stabilní růst cen bytů a tento trend má pokračovat i v příštích letech.

"Všechny naše scénáře do budoucna počítají s tím, že ceny nemovitostí mírně porostou. Náš výhled pro letošní rok se pohybuje kolem tří čtyř procent," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. Stejný odhad má i Česká národní banka − za předpokladu, že ekonomika bude nadále oživovat. V příštím roce má podle prognózy centrální banky růst cen bytů postupně mírně zrychlovat na čtyři až pět procent meziročně.

Čísla o růstu cen nemovitostí jsou průměrná za celou republiku, v některých místech však ještě ceny svého dna nedosáhly. "I přes celkově pozitivní náladu na trhu jsou regiony, kde stále dochází ke snižování ceny za metr čtvereční," říká Miroslav Herain, spolumajitel realitní kanceláře Re/Max Commercial. Důvodem je podle něj menší poptávka a široká nabídka nemovitostí. "Jde především o Karlovarský, Ústecký a Ostravský kraj," vyjmenovává Herain s tím, že pokles cen postihuje starší byty, ale ne plošně. Naopak v Praze ceny bytů již druhým rokem rostou.

Zatím platí, že průměrné tržní ceny bytů i rodinných domů jsou nižší než před krizí. Ale předkrizové hladině se výrazně přibližují. Například ceny starších bytů jsou podle údajů Hypoteční banky oproti konci roku 2008 stále v minusu 15 procent. Nové byty jsou však už jen o šest procent níže a ceny rodinných domů o pouhá dvě procenta pod úrovní z konce roku 2008. 

Banky, realitní kanceláře a developeři, kteří mají na rostoucích cenách největší zájem, si letošní rok pochvalují. "Máme zaděláno na historicky nejlepší rok v objemu hypoték," řekl Petr Hlaváč, místopředseda představenstva Hypoteční banky.

Lidé jsou stejně jako před krizí ochotni kupovat byty v domech, které se ještě ani nezačaly stavět. "Opět se prodávají byty na papíře," potvrzuje Naďa Ptáčková, ředitelka developerské firmy Skanska Reality. Odhady developerů kalkulují s tím, že letošní rok bude z pohledu prodaných nových bytů rekordní v Praze a zřejmě i v Brně. V těchto městech se prodají více než tři čtvrtiny všech nových bytů v zemi.

Chuť lidí investovat do bydlení podporují levné hypotéky. Průměrná sazba hypotečního úvěru v březnu spadla podle ukazatele Hypoindex na 2,16 procenta. "Historicky nízké úrokové sazby společně s aktuálně nízkými splátkami hypotečních úvěrů mohou přilákat ke koupi nemovitostí i ty domácnosti, které by o úvěru za jiných okolností neuvažovaly," uvedl Jan Frait z České národní banky v nedávno vydané ročence Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Centrální banka připravuje pro komerční banky doporučení, aby poskytovaly hypotéky obezřetně. Požádala je, aby jí dodaly údaje o tom, kolik procent bytů se prodá na investici. Banka také hodlá omezit poskytování hypoték na celou cenu nemovitosti.

Největší zájem mají lidé o menší byty, jež se zároveň kupují na investici. I někteří majitelé nájemních bytových domů podotýkají, že za současné situace lze investici do bytu doporučit. "Je ale třeba si uvědomit, že se jedná o dlouhodobou investici. Nájemné stagnuje a výnosy z pronájmu bytu se pohybují kolem tří procent, pokud vše funguje," řekl Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding.

Zdroj: HN 18.5.2015 

Kupujte nemovitosti právě teď, hypotéky jsou nyní nejlevnější!

Stále váháte s pořízením nového bydlení? Dlouho se nerozmýšlejte, protože právě nyní je ideální doba pro pořízení bytu č domu. Úroky z hypoték jsou totiž na historickém minimu!

Zatímco se v únoru 2010 pohybovala průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů kolem 5,5 procenta, během pěti let klesla o celá tři procenta a letos v únoru je průměrná úroková sazba cca 2,5 procenta. Některé finanční ústavy dokonce nabízejí hypotéku pod 2 %. Tak levné hypotéky v České republice ještě nebyly. A protože budou podle finančních odborníků v příštích měsících úrokové sazby hypotečních úvěrů stagnovat či mírně růst, je právě nyní vhodná doba pro koupi nemovitosti.

Nejvýhodnější hypotéka? Pokud již máte svou vysněnou nemovitost vybránu a nyní už jen řešíte její financování, pečlivě zvažte, u jakého finančního ústavu o hypoteční 

úvěr požádáte. Výše úrokové sazby by zdaleka nemělo být jediným kritériem. 

Zvážit byste měli i další okolnosti – zda banka umožňuje předčasné splácení úvěrů, zda požaduje poplatek za vyřízení hypotéky, kolik stojí u banky odhad nemovitosti, jaké poplatky si banka účtuje za vedení účtu apod.

Nejlepší je, když si tyto kritéria zapíšete do tabulky a podle ní se rozhodnete, která banka nejlépe vyhovuje vašim požadavkům. Důležité informace najdete i na specializovaných finančních portálech jako jsou www.hypotecnikalkulacka.cz, www.penize.cz či www.finance.cz, kde si budete moci předem spočítat výši měsíční splátky.

 

Chcete si pronajmout byt?
Dejte si pozor na poplatky!

Hledáte pronájem bytu za co nejpřijatelnější cenu? Než se půjdete na nabízený byt podívat, zjistěte si, kolik budete muset skutečně měsíčně zaplatit. Mnohé nabídky neobsahují celou řadu poplatků!

Při hledání výhodného pronájmu se většina zájemců rozhoduje podle ceny. Ovšem zdaleka ne všechny nabídky, které lze na internetu najít, obsahují skutečné ceny za pronájem, který bude muset nájemce měsíčně zaplatit. Většina pronajímatelů totiž opomene (mnohdy záměrně) k údaji o ceně uvést i výši jednotlivých poplatků za služby. Ty totiž mohou konečnou cenu pronájmu zvýšit minimálně o třetinu!

Při hledání pronájmů by právě výše poplatků měla být hned druhým údajem, který by měl brát zájemce 

o pronájem v potaz. Poplatky se většinou skládají se záloh na elektrickou energii a plyn, teplo a také poplatek, který putuje do společného fondu oprav. Nezanedbatelné mohou být také poplatky za telefon a připojení k internetu a za odvoz odpadu.

Majitele bytu či zprostředkovatele pronájmu (realitního makléře) se proto ptejte na to, z čeho se výše pronájmu skládá. Pokud se vám zdá cena rozumná, teprve pak se jeďte na byt k pronájmu podívat. 

Naši nabídku bytů k pronájmu najdete zde.

Byt na investici? Ano, když jsou ceny nejníže!

Investice do nemovitostí vždy patřila k těm nejlepším způsobům uložení volných finančních prostředků. Samozřejmě za předpokladu, že nemovitost je kupována za dobrou (reálnou cenu), v ideální době a ve vhodné lokalitě. 

Světová finanční krize, kterou spustil přehřátý hypoteční trh v USA, ovlivnila ceny nemovitostí i v České republice. Po největším realitním boomu v letech 2005-2007 začaly ceny nemovitostí postupně klesat, přičemž pokles cen trval až do poloviny roku 2014. Ceny padaly nejen u starších nemovitostí, ale i u novostaveb, kde nabídka výrazně převyšovala poptávku a developerským společnostem často nepomohly ani výrazné akční slevy.

Od loňského podzimu však odborníci na realitní trh hlásí obrat. Ceny nemovitostí přestaly padat, naopak, u některých typů bytů začínají ceny zase pomalu růst. A to je právě ideální doba na pořízení bytu k investici.

Pořízení bytu jako investici je podle zástupců realitních kanceláří jedním z důvodů růstu poptávky po koupi bytu. Nejčastěji si lidé pořizují byty k investici ve městech, která navštěvují turisté (malé byty k pronájmu o velikostech 1+1 či 2+kk), anebo v univerzitních městech (Praha, Brno, Plzeň, Hradec Králové, Ostrava, Olomouc). V tomto případě doporučují odborníci koupi bytu v lokalitách, kde se nacházejí vysoké školy, nebo odkud je dobré spojení do škol, přičemž ideální jsou velikosti 3+1 nebo dokonce 4+1.

Nabídku bytů k investici najdete zde.

Jak si vybrat byt z nabídky na internetu?

Koupě bytu či domu bývá často životním rozhodnutím. Abyste tohoto rozhodnutí později nelitovali, je dobré si koupi nové nemovitosti řádně promyslet. Zkuste si nejdříve odpovědět na tyto otázky: kde chci bydlet, s kým tam budu bydlet, kolik finančních prostředků mám k dispozici, případně, kolik peněz si budu muset půjčit. A pak se také ptejte – jakou nemovitost a od koho ji kupuji.

Jsou lidé, kteří se v životě stěhovali už desetkrát. Vystřídali města podle toho, kde zrovna pracovali, anebo lokality podle toho, kde se jim zrovna líbilo, anebo kde byl výhodný pronájem. Ale také lidé, kteří si najdou své ideální hnízdečko a stráví v něm většinu svého života. Pokud si pořizujete svou první nemovitost k bydlení, uvědomte si nejprve, ke kterým typům lidí patříte. 

Vybrat si ideální nemovitost pro život není až tak snadné, tedy v případě, když nemáte své vysněné místo. Jen v Praze je v současnosti v nabídce přes 4000 bytů, od centra města až po okraj Prahy. Reklama na mnohé developerské projekty hlásá, že právě ten a ten projekt je pro vás nejideálnější. Jak se v nabídkách vyznat? Odpovězte si nejdříve na otázky v úvodu.

Kde chci bydlet?

Máte ve městě či obci, kde nyní bydlíte, stabilní práci? Budete mít v tomto městě možnost pracovat i v případě, že současné zaměstnání ztratíte? Pokud ano a máte zde i svou rodinu či přátele, doporučujeme hledat si bydlení právě v tomto městě/obci a to v lokalitě, kterou dobře znáte a líbí se vám.

S kým budu bydlet?

Jste mladý muž před svatbou a budete chtít brzy založit rodinu? V tom případě zvažte, zda opravdu chcete koupit byt o velikosti 2+1, anebo raději investujete do většího bytu, kde budou mít svůj pokoj i vaši potomci. Právě v této době se taková investice vyplatí.

Mám na nový byt peníze?

Pokud máte finanční prostředky na koupi bytu našetřeny, anebo vám přispějí rodiče, je hledání bytu v takovém případě snazší. Máte svou představu a znáte finanční limit. Pokud však byt či dům budete hradit prostřednictvím hypotéky, je potřeba spočítat, jaké budou měsíční splátky, jak dlouho budete muset hypotéku splácet a jak se bude případně byt prodávat v případě, že nepříznivé okolnosti vás přinutí byt prodat.  V takovém případě je totiž důležité, aby byla nemovitost rychle prodejná.

Od koho kupuji?

Před koupí nemovitosti je také důležité si předem zjistit, kdo je majitelem nemovitosti, zda je oprávněn nemovitost prodávat a zda není nemovitost zatížena nějakým právním problémem. Důležité v tomto bodě je to, zda jednáte přímo s majitelem nemovitosti, anebo se zprostředkovatelem (zpravidla zástupcem realitní kanceláře). Ne vždy jsou totiž zprostředkovatelské služby kvalitní a výhodné, a proto je dobré zjistit si předem, zda nemůžete o koupi nemovitosti jednat přímo s majitelem, který svou nemovitost zná nejlépe.

Nabídku nových bytů najdete zde.  

 


Všechna práva vyhrazena © 2019,
PSN s.r.o.
Reality, nemovitosti na prodej, nemovitosti na pronájem |
Mapa stránek | LOG-IN
Postup při koupi
Jak na pronájem
Investiční byty
Právní poradna
Realitní trh
Hypotéky / finance
Content
VBLOKU
VBLOKUPeroutkova 81
Depo Grébovka
DEPO GRÉBOVKAPerucká 2483/9, Praha 2-Vinohrady
VANGUARD
VANGUARDPraha 4 - Modřany, ul. Čs. Exilu
Palác Dlážděná
PALÁC DLÁŽDĚNÁPraha 1 - Nové město, ul. Dlážděná
Rezidence U sv. Václava II
REZIDENCE U SV. VÁCLAVA IINa Spojce 628/10, Praha 10 - Vršovice
Rezidence Opletalova
REZIDENCE OPLETALOVAPraha 1 - Nové město, ul. Opletalova 1566/30
Rezidence Soběslavská 21
REZIDENCE SOBĚSLAVSKÁ 21Soběslavská 21
Rezidence U Prokopa
REZIDENCE U PROKOPABořivojova 1049/57, Praha 3 - Žižkov
Přípotoční 35
PŘÍPOTOČNÍ 35Přípotoční 35
Rezidence U Náplavky
REZIDENCE U NÁPLAVKYPivovarská 626/7, Praha 5
Rezidence Silencio
REZIDENCE SILENCIOPraha 2 - Vinohrady, ul. Polská 1506/42
Rezidence U Negrelliho
REZIDENCE U NEGRELLIHOPraha 8 - Karlín, ul. Prvního pluku 144
Bohdalecké výhledy
BOHDALECKÉ VÝHLEDYPraha 10 - Michle, ul. U Plynárny
Riverside
RIVERSIDESmetanovo nábřeží, Hradec Králové
Bytový projekt S46
BYTOVÝ PROJEKT S46Smetanovo náměstí 46, Pardubice
Content
Facebook